Victron Phoenix Inverter 12V/800VA – 120V GFCI Duplex Outlet, VE.Direct, 650W Continuous (PIN121800510)
Description
Phoenix Inverter 12/800 – 120V – VE.Direct GFCI Duplex Outlet – 650W
Inverters allow users to power domestic equipment – requiring 230V/120V AC – using ‘leisure’ or ‘automotive’ batteries rated at 12V, 24V or 48V DC.
*This inverter has a GFCI Duplex Outlet.
E.Direct Communication Port
The VE.Direct port can be connected to:
  • A computer (VE.Direct to USB interface cable needed)
  • Apple and Android smartphones, tablets, MacBook, and other devices
  • (VE.Direct Bluetooth Smart dongle needed)
Fully Configurable:
  • Low battery voltage alarm trip and reset levels
  • Low battery voltage cut-off and restart levels
  • Dynamic cut-off: load-dependent cut-off level
  • Output voltage 210 – 245V
  • Frequency 50 Hz or 60 Hz
  • ECO mode on/off and ECO mode sense level
Monitoring:
  • In- and output voltage, % load, and alarms
Proven Reliability
The full bridge plus toroidal transformer topology has proven its reliability over many years.
High Start-Up Power
Needed to start loads such as power converters for LED lamps, halogen lamps, or electric tools.
ECO Mode
When in ECO mode, the inverter will switch to standby when the load decreases below a preset value (min load: 15W). Once on standby, the inverter will switch on for a short period (adjustable, default: every 2,5 seconds). If the load exceeds a preset level, the inverter will remain on.
Remote On/Off
LED Diagnosis
Please see the manual for a description.
To Transfer the Load to Another AC Source: The Automatic Transfer Switch
Inverter Specifications:
  • Cont. Power at 25 degrees C: (1) 800VA
  • Cont. Power at 25 degrees C / 40 degrees C: 650 / 560W
  • Peak Power: 1500W
  • Output AC Voltage / Frequency (adjustable): 230VAC or 120VAC +/- 3% 50Hz or 60Hz +/- 0,1%
  • Input Voltage Range: 9,2 – 17 / 18,4 – 34,0 / 36,8 – 62,0V
  • DC Low Shut Down (adjustable): 9,3 / 18,6 / 37,2V
  • DC Low Restart & Alarm (adjustable): 10,9 / 21,8 / 43,6V
  • Battery Charged Detect (adjustable): 14,0 / 28,0 / 56,0V
  • Max. Efficiency: 90 / 90 / 91%
  • Zero-Load Power: 6,5 / 7 / 9,5W
  • Default Zero-Load Power in ECO Mode (default retry interval: 1 / 1,5 / 3,0W
  • ECO Mode Stop & Start Power Setting: Adjustable
  • Protection (2): a – f
  • Operating Temperature Range -40 to +65 degrees C (fan-assisted cooling)
Enclosure Specifications:
  • Material & Color: Steel chassis and plastic cover (blue Ral 5012)
  • Battery-Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 25 / 10 / 10mm² /  AWG4 / 8 / 8
  • Standard AC Outlets: 230V: Schuko (CEE 7/4), IEC-320 (male plug included); UK (BS 1363), AU/NZ (AS/NZS 3112); 120V: Nema 5-15R, GFCI
  • Protection Category: IP 21
  • Weight: 5,5kg / 12lbs
  • Dimensions (H x W x D, mm): 105 x 230 x 325
Accessories:
  • Remote On-off: Yes
  • Automatic Transfer Switch: Filax
Standards:
  • Safety: EN-IEC 60335-1 / EN-IEC 62109-1 / UL 458 (3)
  • EMC: EN 55014-1 / EN 55014-2 / IEC 61000-6-1 / IEC 61000-6-2 / IEC 61000-6-3
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • GFCI: Yes
  • Box Dimensions: 8″H x 12″W x 15″L WT: 15 lbs
  • UPC: 8719076049432
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron Phoenix Inverter 12V/800VA – 120V GFCI Duplex Outlet, VE.Direct, 650W Continuous (PIN121800510)”