PST-1000-12HD Pure Sine Wave Inverter 12V Input 120 VAC Output 1000W
Features:
- Selectable low voltage shutdown settings
- Enable/ Disable Buzzer DIP Switch
- Low voltage alarm and alarm buzzer disable switch
- Hardwire connection for choice & flexibility in installation
- GFCI-protected AC outlets
- Compact design, ideal for small spaces
- Wide operating DC input range: 10.0 – 18.0 VDC
- Wide operating temperature range: -13°F to 131°F / -25°C to +55°C
- Ignition ON/OFF – 1 wire input
- Temperature-controlled cooling fan – reduces energy consumption
- Universal Protection Circuit – Low Voltage, Over Temperature, Overload, and Short Circuit
- Low idle power draw
- Optional remote control (sold separately): Model RC-15A
Specifications:
- Input: 12 VDC
- Output: 120 VAC
- Watts: 1000 Watts
- Surge: 2000 Watts
- Weight: 8.33 (lbs)
- Weight: 3.78 (kg)
- Dimensions: 13.11 x 9.37 x 3.23 (in)
- Dimensions: 333 x 238 x 82 (mm)
- Safety: ETL Listed. Conforms to UL Std.
- 3-Year Limited Warranty
Applications:
- Service vehicles
- Mobile Offices
- Boats
- Recreation Vehicles, Camping
- Telecommunication
- Fieldwork/Construction sites
- Solar power systems
- Emergency backup power
- Home electronics: TV, VCR, video games
- Computers, printers
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
![Samlex Pst-1000-12Hd Pure Sine Wave Inverter 12V Input 120 Vac Output 1000W [Pst-1000-12Hd] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/samlex-pst-1000-12hd-pure-sine-wave-inverter-12v-input-120-vac-output-1000w-pst-1000-12hd-1.webp)
![Victron Phoenix Inverter 12/250 - 120V - Ve.Direct Gfci Duplex Outlet - 200W [Pin122510510] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/victron-phoenix-inverter-12-250-120v-ve-direct-gfci-duplex-outlet-200w-pin122510510-1-01.webp)
![Victron Phoenix Inverter 48Vdc - 1200Va - 120Vac - Ve.Direct - Nema 5-15R [Pin482122500] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/victron-phoenix-inverter-48vdc-1200va-120vac-ve-direct-nema-5-15r-pin482122500-1-01.webp)