Samlex NTX-3000S-12 3000W Pure Sine Wave Inverter – 12V Input [Ntx-3000S-12]
Description
3000 Watt Pure Sine Wave Inverter
The NTX-3000S-12 Pure Sine Wave power inverter delivers reliable and clean power for a variety of applications. One of its key features is connecting multiple 120V AC household appliances directly to the unit using standard 15-amp receptacles. There is also a 15-amp circuit breaker for each receptacle to protect devices and the inverter from overload. Other features include the compact design, quiet operation, a single variable speed fan for quiet operation, and ease of connection. The NTX-3000S-12 is also compatible with the same remote control as previous NTX series models, ensuring continuity and ease of use for existing setups.
LCD Remote Control (NTX-RC) is included with all models.
Features:
  • 2-year limited warranty
  • Pure Sine Wave form of AC output voltage
  • High efficiency
  • Compact size and low weight
  • Very low-idle current
  • Samlex Hypersurge™ technology to easily start high-surge loads
  • LCD remote control model NTX-RC
  • Low noise load and temperature-controlled variable speed fan
  • Wide input voltage range
  • Three standard 15A receptacles to power AC equipment
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 115 VAC
  • Watts: 3000 Watts
  • Surge: 6000 Watts
  • Weight: 12.0 (lbs)
  • Weight: 5.5 (kg)
  • Dimensions: 8.50 x 17.75 x 3.62 (in)
  • Dimensions: 216 x 451 x 92 (mm)
  • Safety: ETL to UL Standard
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Samlex NTX-3000S-12 3000W Pure Sine Wave Inverter – 12V Input [Ntx-3000S-12]”