Samlex PST-1000F-12 Pure Sine Wave Inverter: 12V DC Input, 120V AC Output, 1000W
Description
PST-1000F-12 1000W Pure Sine Wave Inverter – 12V Input 120VAC Output
This high-efficiency DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1000 Watts of pure sine-wave AC power at 120 Volts, 60 Hz. Features include Ignition ON/OFF – 1 wire input, overload protection, low battery alarm / shut down, and low idle power draw. AC power is available from a NEMA-20R GFCI duplex outlet on the front panel. Safety certified to UL standards.
Features:
  • Wide operating temperature range: -13°F to 131°F / -25°C to +55°C
  • Wide operating DC input range: 10.7 – 16.5 VDC
  • Ignition ON/OFF – 1 wire input
  • High efficiency and low interference
  • Temperature controlled cooling fan – reduces energy consumption
  • Low idle power draw
  • Dual GFCI protected AC outlets
  • Optional remote control (sold separately): Model RC-15A
  • Comes with pin-type battery cable lugs
  • 3-Year Limited Warranty
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 1000 Watts
  • Surge: 2000 Watts
  • Remote Control: RC-15A (sold separately)
  • Weight: 8.8 (lbs)
  • Weight: 4.0 (kg)
  • Dimensions: 9.37 x 15.63 x 3.23 (in)
  • Dimensions: 238 x 397 x 82 (mm)
  • Safety: ETL to UL Standard
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Samlex PST-1000F-12 Pure Sine Wave Inverter: 12V DC Input, 120V AC Output, 1000W”