Newmar 115-24-35CD 115V AC to 24V DC Power Supply with 35A Output
Description
115-24-35CD Power Supply
Features:
  • Thermally activated cooling fan on “CD” units
Specifications:
  • Nominal Input/VAC: 115/230
  • Maximum Input Current @115: 5.5
  • Maximum Input Current @230: 2.5
  • Output Amperage (Intermittent): 10
  • Output Amperage (Continuous): 4
  • Weight: 20 lbs. / 9.1 kg
Case Size:
  • H x W x D (inch): 5.7” x 4.8” x 16.3”
Input Range
105-125/210-250 VAC (selectable), 50-60 Hz; Derate to 50% output below 110 and 220 VAC
Operating Temperature
Duty Cycle:
  • Intermittent: 20 minutes max on time, 20% duty
  • Continuous: 24 hours/day 100% Duty
Options:
  • Modify for use as a battery charger
  • The output voltage is adjusted (see Output Voltage for range)
  • Transfer relay for back-up battery in event of power failure (ERC option)
Output Voltage:
  • 24.5 VDC (Internally adjustable 21-27.5 VDC)
  • Ripple: 70mV P-P (@ 110-125 / 220-250 VAC input)
  • 1% Line and Load (@ 110-125 / 220-250 VAC input)
Mechanical:
  • Powder-coated aluminum heat sink case
  • Front panel terminal block
  • Heavy-duty mounting flange
  • Conformal-coated PC board
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Newmar 115-24-35CD 115V AC to 24V DC Power Supply with 35A Output”