JL Audio XDM800/8-24V 8-Channel Marine Amplifier – 24V Input, 800W Output
Description
XDM Series 800w 8 Channel 24v Amplifier – XDM800/8-24V
For 24V systems only
100 W x 8 @ 2 Ω / 75 W x 8 @ 4 Ω – 14.4V
The ultra-versatile XDM800/8-24V delivers eight channels of crystal-clear, full-range power and is capable of delivering a whopping 100 watts to each of its channels @ 2 ohms (28.8V, 1% THD). The technology that makes this much power possible in such a compact chassis is our advanced NexD™ high-speed switching design, which permits full bandwidth Class D operation with extremely low distortion and remarkable efficiency.
Here are a few examples of how the XDM800/8-24V can be used:
  • Eight-channel Satellite Amp: drive four pairs of speakers with 75 W x 8
  • Big Four-Channel Satellite Amp: bridge to produce 200W x 4 @ 4Ω
  • Six-Channel System Amp: drive front and rear satellites with 75 W x 4 @ 4Ω, plus two 4Ω subwoofers with 200 W each
  • Staggered Six-Channel Satellite Amp: drive front speakers with 200 W x 2 @ 4Ω, plus four 4Ω speakers with 75 W each
  • Staggered Five-Channel Satellite Amp: drive three front speakers with 200 W @ 4Ω + rear speakers with 75 W x 2
  • Four-Channel System Amp: drive left and right speakers with 200W x 2 @ 4Ω, plus two 4Ω subwoofers with 200W each
Specifications:
  • Channels – Available: 8
  • Watts: 800w
  • Box Dimensions: 4″H x 9″W x 18″L WT: 9 lbs
  • UPC: 699440986892
There are no reviews yet.
Be the first to review “JL Audio XDM800/8-24V 8-Channel Marine Amplifier – 24V Input, 800W Output”