JL Audio XDM 600W 6-Channel 24V Marine Amplifier – XDM600/6-24V (010-03120-00)
Description
XDM Series 600w 6 Channel 24v Amplifier – XDM600/6-24V
For 24V systems only
100 W x 6 @ 2 Ω / 75 W x 6 @ 4 Ω – 28.8V
The incredibly flexible XDM600/6-24V packs a serious full-range wallop and delivers a stunning 100 watts to each of its six channels into 2 ohms (28.8V, 1% THD). The technology that makes this much power possible in such a compact chassis is our advanced NexD™ high-speed switching design, which permits full bandwidth Class D operation with extremely low distortion and remarkable efficiency.
With the XDM600/6-24V, you have plenty of great use options. Configure it as a six-channel satellite amplifier with 75 W x 6 @ 4 Ω, or bridge four of its channels to create a staggered power four-channel amplifier with 200 W x 2 @ 4 Ω for your front satellites and 75 W x 2 @ 4 Ω for your rear satellites. You can also drive two subwoofers with 200 W each, plus a pair of satellites with 75W x 2.
Specifications:
  • Channels – Available: 6
  • Watts: 600w
  • Box Dimensions: 4″H x 9″W x 13″L WT: 6.85 lbs
  • UPC: 699440986885
There are no reviews yet.
Be the first to review “JL Audio XDM 600W 6-Channel 24V Marine Amplifier – XDM600/6-24V (010-03120-00)”