JL Audio MVI 1000W 5-Channel DSP Amplifier – MV1000/5I (010-03341-00)
Description
MVI Series 1000w 5 Channel Amplifier with Integrated DSP – MV1000/5i
100 W x 4 @ 2 Ω + 600 W x 1 @ 2 Ω – 14.4V
Equipped with our second-generation NexD2™ technology, the MV1000/5i is capable of powering a complete marine audio system. It can drive four main speakers with 75 W x 4 @ 4 ohms, while also powering a subwoofer with up to 600W @ 2 ohms. Bridging the main channels transforms it into a very powerful, 3-channel system amplifier with up to 200W x 2 @ 4 ohms on the main channels and 600W @ 2 ohms on the subwoofer channel.
The amplifier includes a power Connector (for 4 AWG wire), Speaker Output Harnesses (2), a 6 ft A/B USB Cable
Features:
Unprecedented, Onboard DSP Tuning Power!
2nd-Gen NexD2™ Switching Amplifier Technology
  • Advanced, high-speed switching technology delivers reference-grade power and efficiency.
Ultra-Versatile Analog and Digital Inputs/Outputs
  • Differential-Balanced Analog Inputs accept a wide range of signal levels (up to 16V RMS), offering outstanding noise rejection for clean, clear audio.
  • Analog Pre-Outs, with fully independent DSP processing, allow sharing DSP capabilities with other amplifiers in the system (4V RMS Max)
JLid™ System Command and Control with Networking Capabilities
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “JL Audio MVI 1000W 5-Channel DSP Amplifier – MV1000/5I (010-03341-00)”