JL Audio XDM 1000W 5-Channel Marine Amplifier – XDM1000/5 (010-03113-00)
Description
XDM Series 1000w 5 Channel Amplifier – XDM1000/5
100 W x 4 @ 2 Ω + 600 W x 1 @ 2 Ω – 14.4V
The XDM1000/5 delivers up to 1000 W of clean power and is ideal for an audiophile-grade, subwoofer + four satellite system. With this potent powerhouse, you can drive two pairs of quality component speaker systems with plenty of clean power (75 W x 4 @ 4 Ω), while also generating a stout 600 W of power for a subwoofer system. The technology that makes this much power possible in such a small chassis is our high-speed NexD™ switching amplifier design.
The XDM1000/5 includes a 12 dB / octave high-pass filter for one main channel pair, a 12 dB octave high-pass or bandpass filter for the other main channel pair, plus a variable slope low-pass filter for its subwoofer channel. All three filters offer continuously variable cutoff frequency selection from 50-500 Hz. This amplifier’s filters can also be configured as a true 3-way crossover, with a low-pass filter for the subwoofer channel, a bandpass filter on Ch. 3 & 4, and a high-pass filter on Ch. 1 & 2. An “x10” multiplier switch on the Ch. 1 & 2 high-pass filter allows its cutoff frequency to be adjusted from 50-500 Hz or 500-5000 Hz. With the addition of an optional HD-RLC or MHD-RLC (water-resistant) remote level controller (each sold separately), you have the ability to adjust the level of all amplifier channels or just the subwoofer channel directly from the driver’s seat or helm.
Specifications:
  • Channels – Available: 5
  • Watts: 1000w
  • Box Dimensions: 4″H x 9″W x 18″L WT: 8.7 lbs
  • UPC: 699440986786
There are no reviews yet.
Be the first to review “JL Audio XDM 1000W 5-Channel Marine Amplifier – XDM1000/5 (010-03113-00)”