Analytic Systems 110V AC to 24V DC Power Supply – 40A Output, Heavy-Duty [PWS1000-110-24]
Description
Power Supply 110AC to 24DC/40A
The newly updated single-board PWS1000 is ultra-quiet and features the latest generation of current mode PWM control. Extra features include adjustable output voltage audible and visual indicators for low input voltage, low output voltage, over temperature, overload and output on. Either 110 or 220 VAC input (Field Convertible) is available. The PWS1000 also features a four contact output terminal (two positive and two negative contacts) for easy connection of devices to the supply.
Features:
  • Power sensitive electronics without interference
  • Rugged and reliable to ensure years of safe and trouble free operation
  • Adjustable output voltage
  • Extremely rugged and well suited for marine and other demanding environments
  • Ultra-quiet low EMI operation
  • Over-temperature shutdown
  • Current limiting
  • Short circuit protection
  • Output overvoltage crowbar
  • Dry contact output fail relay
  • Remote control option
  • Digital Volt/Ammeter option
  • Custom output voltages available (8V to 55V)
  • 19” Rackmount Available
  • Parallel output diodes available
  • Three year parts and labour warranty
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Analytic Systems 110V AC to 24V DC Power Supply – 40A Output, Heavy-Duty [PWS1000-110-24]”