Victron SmartSolar MPPT Charge Controller – 250V Input, 70A Output with VE.Can (SCC125070421)
Description
SmartSolar MPPT 250/70-TR VE.Can
Simply put: the SmartSolar MPPT is the smartest solar charge controller under the sun.
Features:
  • Lightning-fast maximum power point tracking
  • Remote Management optional
  • Intelligent charge algorithm
  • VictronConnect App
  • Wireless charging synchronisation
  • SafetyShield+
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Charger Input – Voltage: 250V
  • Charger Output – Amps: 70A
  • Charger Output Voltage: 12V, 24V 36V, 48V
  • Charging Banks: 1
  • Continuous Amperage: 35A/MC 4 conn
  • Box Dimensions: 6″H x 10″W x 11″L WT: 8.3 lbs
  • UPC: 8719076051213
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron SmartSolar MPPT Charge Controller – 250V Input, 70A Output with VE.Can (SCC125070421)”