Analytic Systems IP66-Rated 24V DC Battery Charger – 10A Output, 30–80V Input, Rugged Waterproof Design [BCH10W-24]
Description
Waterproof IP66 DC Battery Charger 10A, 24V Out, 30-80V In, Ruggedized
Features:
  • Watertight O-ring sealed and EMC gasketed enclosure
  • ‘Output ON’ and “Charging” LED indicators
  • Up to 80V input
  • Compact size and easy mounting
  • Deutsch DT04-4P connector on pigtail or MIL connectors
  • Heavy duty ruggedization with wide temperature range
  • Custom output voltages available
  • Custom connector arrangements
  • Input and output EMC filters
  • Two year warranty (parts and labor)
Specifications:
  • Charger Input – Voltage: 30-80v
  • Charger Output – Amps: 10a
  • Charger Output Voltage: 24v
  • Portable: No
  • Box Dimensions: 5″H x 8″W x 9″L WT: 2.1 lbs
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Analytic Systems IP66-Rated 24V DC Battery Charger – 10A Output, 30–80V Input, Rugged Waterproof Design [BCH10W-24]”