Victron Phoenix Inverter | 12V DC Input, 500VA Output | 120V AC, 50/60Hz | Model PIN125010500
Description
Phoenix Inverter 12 VDC – 500W – 120 VAC – 50/60Hz
Inverters allow you to power domestic equipment – requiring 230V/120V AC – using ‘leisure’ or ‘automotive’ batteries rated at 12V, 24V or 48V DC.
Warranty Info
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Outlet Qty: 1 Duplex NEMA 5-15R
  • Inverter Cont. Output Wattage: 350w
  • GFCI: No
  • DC Connection Type: Hardwire
  • AC Connection Type: Hardwire
  • Inverter Surge Rating: 900w
  • Inverter Output Voltage: 120v
  • Inverter Input Voltage: 9-17v
  • Box Dimensions: 6″H x 9″W x 14″L WT: 9.55 lbs
  • UPC: 8719076035992
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron Phoenix Inverter | 12V DC Input, 500VA Output | 120V AC, 50/60Hz | Model PIN125010500”