Victron Energy MultiPlus 12V 500VA Inverter/Charger — UL-Listed, VE.Bus Enabled (Model PMP121500100)
Description
MultiPlus 12/500 – 20-16 – 120V – VE. Bus UL Approved
Parallel Operation and Three-Phase Capability
PowerControl – Dealing with Limited Generator, Shore Side or Grid Power
PowerAssist – Boosting the Capacity of Shore or Generator Power
Four Stage Adaptive Charger and Dual-Bank Battery Charging
High Start-Up Power
Search Mode
Programmable Relay
Remote On/Off/Charger On
Three pole connector.
On-Site System Configuring, Monitoring, and Control
Remote Configuring and Monitoring
Specifications:
  • PowerControl: Yes
  • PowerAssist: Yes
  • Transfer Switch (A): 16
Inverter Specifications:
  • Input Voltage Range (V DC): 9,5 – 17 V, 19 – 33 V, 38– 66 V
  • Output voltage: 230 VAC, ± 2% / Frequency 50 Hz ± 0,1%
  • Continuous Output Power at 25°C (VA): 500
  • Continuous Output Power at 25°C (W): 430
  • Continuous Output Power at 40°C (W): 400
  • Continuous Output Power at 65°C (W): 300
  • Peak Power (W): 900
  • Maximum Efficiency (%): 90 / 91 / 92%
  • Zero Load Power (W): 6 / 6 / 7W
  • Zero Load Power in Search Mode (W): 2 / 2 / 3W
Charger Specifications:
  • AC Input: Input voltage range: 187-265 VAC / Input frequency: 45 – 65 Hz
  • Charge Voltage Absorption (V DC): 14,4 / 28,8 / 57,6
  • Charge Voltage Float (V DC): 13,8 / 27,6
  • Storage Mode (V DC): 13,8 / 27,6 / 55,2
  • Charge Current House Battery (A): 20 / 10 / 6 A
  • Charge Current Starter Battery (A): 1A (12 V and 24 V models only)
  • Battery Temperature Sensor: Yes
General Specifications:
  • Programmable Relay: Yes (1x)
  • Protection: a – g
  • Remote On-Off: On/off/charger only
  • DIP Switches: Yes
  • Internal DC Fuse: 125 / 60 /30 A
Enclosure Specifications:
  • Common Characteristics: Material & Color: aluminum (blue RAL 5012) / Protection category: IP 21
  • Battery-Connection: 16 / 10 / 10 mm²
  • 230 V AC-Connection: G-ST18i connector
  • Weight: 4,4 kg
  • Dimensions (H x W x D): 311 x 182 x 100 mm / 12.2 x 7.2 x 3.9 in.
Standards:
  • Safety: EN-IEC 60335-1, EN-IEC 60335-2-29, EN 62109-1
  • Automotive Directive: ECE R10-5
  • Can be adjusted to 60Hz and 240V
  • Protection: Output short circuit, Overload, Battery voltage too high, Battery voltage too low, Temperature too high, 230VAC on inverter output, Input voltage ripple too high
  • Non-linear load, crest factor 3:1
  • Up to 25°C ambient
  • A programmable relay that can be set for General alarm, DC under voltage or generator start/stop signal function, AC rating: 230V/4A, DC rating: 4A up to 35VDC, 1A up to 60VDC
  • Remote/battery charge voltage/inverter frequency/search mode
  • Battery charge voltage/search mode
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron Energy MultiPlus 12V 500VA Inverter/Charger — UL-Listed, VE.Bus Enabled (Model PMP121500100)”