Victron Energy MultiPlus 12V/1200VA Inverter-Charger with VE.Bus Interface [PMP122120100]
Description
MultiPlus 12/1200 – 50-16 – 120V – VE. Bus
Parallel Operation and Three-Phase Capability
PowerControl – Dealing with Limited Generator, Shore Side or Grid Power
PowerAssist – Boosting the Capacity of Shore or Generator Power
Four Stage Adaptive Charger and Dual-Bank Battery Charging
High Start-Up Power
Search Mode
Programmable Relay
Remote On/Off/Charger On
Three pole connector.
On-Site System Configuring, Monitoring, and Control
Remote Configuring and Monitoring
Specifications:
  • PowerControl: Yes
  • PowerAssist: Yes
  • Transfer Switch (A): 16
Inverter Specifications:
  • Input Voltage Range (V DC): 9,5 – 17 V
  • Output voltage: 120 VAC, ± 2%
  • Continuous Output Power at 25°C (VA): 1200
  • Continuous Output Power at 25°C (W): 1000
  • Continuous Output Power at 40°C (W): 900
  • Continuous Output Power at 65°C (W): 600
  • Peak Power (W): 2400
  • Maximum Efficiency (%): 93
  • Zero Load Power (W): 13
  • Zero Load Power in Search Mode (W): 4
Charger Specifications:
  • AC Input voltage range 95 – 140 V
  • AC Input Frequency range: 55-66Hz
  • Charge Voltage Absorption (V DC): 14,4
  • Charge Voltage Float (V DC): 13,8
  • Storage Mode (V DC): 13,2
  • Charge Current House Battery (A): 50
  • Charge Current Starter Battery (A): 1
  • Battery Temperature Sensor: Yes
General Specifications:
  • Programmable Relay: Yes (1x)
  • Protection: a – g
  • Remote On-Off: On/off/charger only
  • DIP Switches: Yes
  • Internal DC Fuse: 200A
Enclosure Specifications:
  • Common Characteristics: Material & Color: aluminum (blue RAL 5012) / Protection category: IP 21
  • Battery-Connection: 35 mm²
  • AC-Connection: G-ST18i connector
  • Weight: 8.2 kg (18.1 lbs)
  • Dimensions (H x W x D): 406 x 250 x 100 mm / 15.98 x 9.84 x 3.94 in.
Standards:
  • Safety: EN-IEC 60335-1, EN-IEC 60335-2-29, EN 62109-1
  • Automotive Directive: ECE R10-5
  • Protection: Output short circuit, Overload, Battery voltage too high, Battery voltage too low, Temperature too high, 230VAC on inverter output, Input voltage ripple too high
  • Non-linear load, crest factor 3:1
  • Up to 25°C ambient
  • Programmable relay which can be set for: general alarm, DC under voltage or generator start/stop        signal function. AC rating: 4 A at 120 V DC rating: 4 A up to 35 V, 1 A up to 60 V