Victron Energy MultiPlus 12V 3000VA Inverter/Charger – 120V & 230V Dual Output with VE.Bus Interface [PMP123021010]
Description
MultiPlus 12/3000 – 120-50 – 230V – VE.Bus
Two AC Outputs
Virtually Unlimited Power Thanks to Parallel Operation
Up to 6 Multis can operate in parallel to achieve a higher power output. Six 24/5000/120 units, for example, will provide 25 kW / 30 kVA output power with 720 AMP charging capacity.
Three Phase Capability
In addition to parallel connections, three units of the same model can be configured for three-phase output. But that’s not all up to 6 sets of three units can be connected in parallel for a 75 kW / 90 kVA inverter and more than 2000 Amp charging capacity.
PowerControl – Dealing with Limited Generator, Shore Side or Grid Power
The MultiPlus is a very powerful battery charger. It will therefore draw a lot of current from the generator or shoreside supply (nearly 10 A per 5 kVA Multi at 230 VAC). With the Multi Control Panel, a maximum generator or shore current can be set. The MultiPlus will then take account of other AC loads and use whatever is extra for charging, thus preventing the generator or shore supply from being overloaded.
PowerAssist – Boosting the capacity of shore or generator power
Solar energy: AC Power is Available Even During a Grid Failure
System Configuring:
On-site Monitoring and Control
Remote Monitoring and Control
Remote Configuring
Specifications:
  • PowerControl: Yes
  • PowerAssist: Yes
  • Transfer Switch (A): 16 or 50
Inverter Specifications:
  • Input Voltage Range (V DC): 9,5 – 17 V 19 – 33 V 38 – 66 V
  • Output: Output voltage: 230 VAC, ± 2% / Frequency 50 Hz ± 0,1%
  • Continuous Output Power at 25°C (VA): 3000
  • Continuous Output Power at 25°C (W): 2400
  • Continuous Output Power at 40°C (W): 2200
  • Continuous Output Power at 65°C (W): 1700
  • Peak Power (W): 6000
  • Maximum Efficiency (%): 93 / 94 / 95
  • Zero Load Power (W): 20 / 20 / 25
  • Zero Load Power in AES Mode (W): 15 / 15 / 20
  • Zero Load Power in Search Mode (W): 8 / 10 / 12
Charger Specifications:
  • AC Input: Input voltage range: 187-265 VAC / Input frequency: 45 – 65 Hz / Power factor: 1
  • Charge Voltage Absorption (V DC): 14,4 / 28,8 / 57,6
  • Charge Voltage Float (V DC): 13,8 / 27,6 / 55,2
  • Storage Mode (V DC): 13,2 / 26,4 / 52,8
  • Charge Current House Battery (A): 120 / 70 / 35
  • Charge Current Starter Battery (A): 4 (12 V and 24 V models only)
  • Battery Temperature Sensor: Yes
General Specifications:
  • Auxiliary Output: Yes (16A)
  • Programmable Relay: Yes
  • Protection: a – g
  • General purpose com. Port: Yes
  • Remote On-Off: Yes
Enclosure Specifications:
  • Common Characteristics: Material & Color: aluminum (blue RAL 5012) / Protection category: IP 21
  • Battery-Connection: Four M8 bolts (2 plus and 2 minus connections)
  • 230 V AC-Connection: Screw terminals 13mm^2 (6 AWG) M6 bolts
  • Weight (kg): 18
  • Dimensions (hxwxd in mm): 362 x 258 x 218
Standards
  • Safety: EN-IEC 60335-1, EN-IEC 60335-2-29, IEC 62109-1
  • Road Vehicles: 12V and 24V models: ECE R10-4
  • Anti-Islanding: See Victron’s website
  • Can be adjusted to 60 HZ. 120 V models available on request
  • Protection Key: Output short circuit, overload, battery voltage too high, battery voltage too low, temperature too high, 230 VAC on the inverter output, input voltage ripple is too high
  • Non-linear load, crest factor 3:1
  • Up to 25°C ambient
  • Switches off when no external AC source is available
  • Programmable Relay That Can, Among Other Things, Be Set for General Alarm Including DC Undervoltage or genset start/stop function / AC rating: 230 V/4A / DC rating: 4 A up to 35 VDC, 1 A up to 60 VDC / A.o. to communicate with a lithium-ion battery BMS
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron Energy MultiPlus 12V 3000VA Inverter/Charger – 120V & 230V Dual Output with VE.Bus Interface [PMP123021010]”