Victron BlueSmart IP67 Marine Battery Charger | 12V DC, 7A Output | Model BPC120715106
Description
BlueSmart IP67 Charger – 12 VDC – 7AMP
Features:
  • Storage Mode: Less maintenance and aging when the battery is not in use The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Warranty Info
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Portable: Yes
  • Charging Banks: 1
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Charger Output – Amps: 7a
  • Charger Input – Voltage: 120v
  • Box Dimensions: 4″H x 8″W x 10″L WT: 4.2 lbs
  • UPC: 8719076044703
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron BlueSmart IP67 Marine Battery Charger | 12V DC, 7A Output | Model BPC120715106”