Scanstrut DS16-SL Starlink-Compatible Cable Seal — Black [DS16-SL-BLK]
Description
DS16-SL Starlink Compatible Cable Seal – Black
The perfect cable seal to elevate your Starlink installation. This vertical entry cable seal, now compatible with Starlink, is IP68 certified and accommodates sizes from 4-6mm (0.16″-0.24″), and connectors up to Ø16mm (0.63″).
Multi-Functional Dome Shape
Watertight Installation
The tapered bung is supplied with a closed base seal to form a 100% IP68-rated watertight seal.
Easy & Reliable Installation
Split Bungs
Features:
  • IP68 waterproof rated
  • Made from premium marine-grade UV-stable materials
  • Includes 316 stainless steel fixings and a waterproof 3M gasket
  • Captive nuts ensure an easy and reliable repeat installation
  • No messy sealant on bungs
  • Split bungs for ease of installation
  • Install connectors up to Ø30mm (1.18″) in diameter
  • Fully customizable with self-drill bung options
  • 3 bungs- 1x blank, 1x 4mm, 1x 6mm
  • Compatible with: Standard (Gen 3) / Standard, Enterprise (Gen 3)/ Enterprise & Mini
Specifications:
  • Material: High Impact Plastic
  • Height: 19mm (0.75″)
  • Color: Black
  • Diameter of Cable Seal: 39mm (1.18″)
  • Diameter of Cable: 4 – 6mm (0.16″-0.24″)
  • Bungs: 1 x 4mm (0.16″) / 1 x 6mm (0.23″) /  1 x Self drill