Scanstrut DS30-SL Starlink Cable Seal — Black Finish [DS30-SL-BLK]
Description
DS30-SL Starlink Cable Seal – Black
The perfect cable seal to elevate your Starlink installation. This vertical entry cable seal, now compatible with Starlink, is IP68 certified and accommodates an 8.5mm (0.34″) cable and a connector of Ø30mm (1.18″) in diameter.
Multi-Functional Dome Shape
Watertight Installation
Easy & Reliable Installation
Split Bungs
Features:
  • IP68 waterproof rated
  • Made from premium marine-grade UV-stable materials
  • Includes 316 stainless steel fixings and a waterproof 3M gasket
  • Captive nuts ensure an easy and reliable repeat installation
  • No messy sealant on bungs
  • Split bungs for ease of installation
  • Install connectors up to Ø30mm (1.18″) in diameter
  • Fully customizable with self-drill bung options
  • 2 bungs – 1x blank & 1x 8.5mm (0.34”)
Specifications:
  • Material: High Impact Plastic
  • Height: 20.5mm (0.81″)
  • Color: Black
  • Diameter of Cable Seal: 59mm (2.32″)
  • Diameter of Connector: Ø30mm (1.18″)
  • Bungs: 1 x blank / 1 x 8.5 mm (0.34″)