Samlex SAM-800-12 800W 12V Modified Sine Wave Power Inverter
Description
800W Modified Sine Wave Inverter – 12V
SAM Series low interference, high efficiency modified sine wave DC-AC inverters convert 12 VDC to 115 VAC at an output frequency of 60 Hz.
Features:
  • USB charging port +5 VDC, 2.1A
  • 2 three prong outlets
  • Compact design
  • Load controlled cooling fan
  • 2 X Surge
  • Low battery input alarm
  • Universal protection circuit: thermal, battery, overload, short circuit, earth fault
  • Soft start technology
  • Cool surface technology
  • Low interference technology
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 115 VAC
  • Watts: 800 Watts
  • Surge: 1600 Watts
  • Outlets: 2
  • Weight: 4.5 (lbs)
  • Weight: 2.05 (kg)
  • Dimensions: 8 x 7 x 2.25 (in)
  • Dimensions: 20.3 x 17.8 x 5.7 (cm)
  • Safety: ETL
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Television (up to 32″)
  • Portable Vaccum
  • Blender
  • Laptops
  • Cell Phones
  • Cameras
  • MP3 Players
  • Handheld Video Games
  • Lights/Lamps
  • Portable Stereos
  • CD/DVD Players
Specifications:
  • Inverter Cont. Output Wattage: 800w
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Waveform: Modified Sine Wave
  • Box Dimensions: 3″H x 11″W x 12″L WT: 4.1 lbs
  • UPC: 622988078095
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Samlex SAM-800-12 800W 12V Modified Sine Wave Power Inverter”