Rule IL200P-24 In-Line Submersible Bilge Pump – 24V DC, 2.8 GPM, Compact Design
Description
IL200 Plus In-Line Submersible Pump – 24V – 2.8GPM
Centrifugal submersible and inline pump.
Features:
  • Cable Length: 1(m)
  • Connections: 1/2″ (12.7mm) Hose
  • Dimensions: 142mm long, 38mm diameter
  • Maximum Current: 1.5(amps)
  • Output: up to 12.7 litres/minute at up to .75bar (2.8 gallons/minute at 11psi)
  • Suitable for diesel, fresh and salt water
  • Quick diesel transfer with no spillage
  • Bait tank aeration, diesel transfer, water transfer.
  • Water Systems to 80 ºC
  • Intermittent light duty
  • Motor life approx 250 hours
  • Actual Weight: 0.33 Kg  (Approx. 0.53 Kg packed)
Specifications:
  • Type: Electric
  • Gallons Per Minute: 2.8 GPM
  • Volts: 24v
  • Box Dimensions: 3″H x 9″W x 13″L WT: 1 lbs
  • UPC: 042237109873
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Rule IL200P-24 In-Line Submersible Bilge Pump – 24V DC, 2.8 GPM, Compact Design”