Commodore 1100 GPH 60-Series Automatic 12V Bilge Pump (CM-60-1100B)
Description
1100 GPH 60 Series Automatic Bilge Pump – 12V
Features:
Specifications:
  • Voltage: 12V
  • Flow Rate: 1100 GPH (Gallons Per Hour)
  • Outlet Diameter: 1-1/8 inch (29mm)
  • Current: 3.0A (Max Draw: 6.0A)
  • Wire Lead: 3 feet (1 meter), 18 AWG
  • Weight: 1.02 lbs (0.47 kg)
Why Choose the Commodore 1100 GPH Automatic Bilge Pump?
Specifications:
  • Gallons Per Hour: 1100
  • Operation: Automatic
  • Outlet Size: 1-1/8″
  • Volts: 12
  • Box Dimensions: 4″H x 5″W x 6″L WT: 1.3 lbs
  • UPC: 817683023079
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Commodore 1100 GPH 60-Series Automatic 12V Bilge Pump (CM-60-1100B)”