Analytic Systems BCA1050-12 Two-Bank AC Charger – 70A, 12V, Active Power Factor Correction
Description
AC Charger 2-Bank 70A, 12V Out, 85-264VAC In Power-Factor Correction
The BCA1050 Series battery charger provides up to 1000 watts of charging power to a one- or two-bank battery system at 12, 24, 32, 36, 48, or 72 (rail) VDC from an 85 – 264 VAC source.
Internally, the recently updated design incorporates a Power Factor Corrected (PFC) input stage. The PFC input stage increases efficiency over the previous auto-switching technology. It eliminates the dead spot between 110 and 220 VAC input, allowing the power supply to run continuously from 85 to 264 VAC at 45 to 65 Hz. Heavy input and output filtering also reduce EMI to deficient levels to prevent radio interference. Extra features include visual indicators for low input voltage, charging, and overtemperature.
Features:
  • Power Factor Corrected AC Input
  • Fast and accurate charging
  • Can function as a power supply
  • Visual indicators for operation and errors
  • Five-year parts and labor warranty
Specifications:
  • Function: Battery charger
  • Conversion: AC to DC
  • Power Level: 1000
  • Input Volts: 85 – 264 VAC, 110 VAC, 110/220 VAC, 220 VAC
  • Power Factor Corrected (PFC): Yes
  • Output Volts: 12 VDC
  • Output Amps Continuous: 80
  • Input/Output Isolation: Yes
  • Technology: Analog
  • Charging Stages: 3
  • Temperature Compensation: Yes
  • Equalize: Yes
  • Battery Banks: 2
  • Product Series on the website: BCA1050
Specifications:
  • Charging Banks: 2
  • Box Dimensions: 9″H x 10″W x 22″L WT: 20 lbs
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Analytic Systems BCA1050-12 Two-Bank AC Charger – 70A, 12V, Active Power Factor Correction”