Victron Energy Meter VM-3P75CT for Single- and Three-Phase Monitoring
Description
Energy Meter VM-3P75CT Single + 3-Phase
Specifications:
  • Voltage connection: Direct
  • Input voltage range L-N: 85 to 265VAC
  • Input voltage range L-L:150 to 460VAC
  • Frequency: 50/60Hz
  • Current connection: Via current transformers (included – wire length 640mm (25.2in)
  • Rated current: 75A
  • VE.Can communication port: Two RJ45 connectors (VE.Can terminators included)
  • Ethernet communication port: One RJ45 connector, Modbus UDP
  • Refresh rate: 100ms
  • Type: Self-power supply via L1-N
  • Switch or circuit breaker: Required as a means of a disconnecting device – not included
  • External fuse [1]: Required in the neutral conductor – 500mA, not included
  • Consumption: 1.45W / 3.1VA
  • Frequency: 50/60Hz
  • Material & Color: Polycarbonate, blue (RAL5012)
  • Voltage connection: Screw terminals 0.25 – 1.5mm2 (24 – 16AWG)
  • Current transformer connection: Pluggable screw terminals (included)
  • Protection category: IP20
  • Weight: 370g (including packaging)
  • Dimensions: 90 x 71 x 59mm (3.5 x 2.8 x 2.3in)
  • Indoor/outdoor usage: Indoor only
  • Operating temperature: From -10 to +55 °C
  • Storage temperature: From -20 to +70 °C
  • Relative humidity: < 90% non-condensing
  • Altitude: 2000m (6562ft)
  • Mains supply voltage fluctuations: ±0.1Vin
  • Overvoltage category: Cat. III
  • Pollution degree: 2
What’s In The Box?
  • Victron VM-3P75CT with 3 input terminal blocks
  • 3x Split-core current transformer, wired ready for connection
  • Wire length: 640mm (25.3″)