Victron Centaur Charger – 12V, 40A, 3-Bank, 120–240V AC Input [CCH012040000]
Description
Centaur Charger – 12 VDC – 40AMP – 3-Bank – 120-240 VAC
Features:
  • Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation) All models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz.
  • The chargers also accept a 90-400 V DC supply.
  • Three-stage charging, with temperature compensation The Centaur charges at bulk rate until the output has reduced to 70% of the rated Amps, at which a 4 hour timer begins. After the timed period the charger switches to float rate. An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries
Warranty Info
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Charger Input – Voltage: 120/240v
  • Portable: No
  • Charging Banks: 3
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Charger Output – Amps: 40a
  • Box Dimensions: 8″H x 13″W x 22″L WT: 15.95 lbs
  • UPC: 8719076021490
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron Centaur Charger – 12V, 40A, 3-Bank, 120–240V AC Input [CCH012040000]”