Description
Battery Monitor – BMV-702 – Black
Features:
  • Standard features – Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge – Remaining time at the current rate of discharge – Programmable visual and audible alarm – Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed – 500 Amp quick connect shunt and connection kit – Shunt selection capability up to 10.000 Amps – VE.Direct communication port – Stores a wide range of historical events, which can be used to evaluate usage patterns and battery health – Wide input voltage range: 6,5 – 95V – High current measurement resolution: 10 mA (0,01A) – Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V