Victron BatteryProtect BP-100 – 100A Manual Reset DC Protection, 6–35V [BPR000100400]
Description
BatteryProtect BP-100 – 100AMP – 6-35 VDC
Features:
  • 12/24V auto ranging The BatteryProtect automatically detects system voltage
  • Over voltage protection To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 16V respectively 32V.
  • Ignition proof No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
  • Delayed alarm output The alarm output is activated if the battery voltage drops below the preset disconnect level during more than 12 seconds. Starting the engine will therefore not activate the alarm. The alarm output is a short circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay. Delayed load disconnect and delayed reconnect The load will be disconnected 90 seconds after the alarm has been activated. If the battery voltage increases again to the connect threshold within this time period (after the engine has been started for example), the load will not be disconnected. The load will be reconnected 30 seconds after the battery voltage has increased to more than the preset reconnect voltage.
Warranty Info
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron BatteryProtect BP-100 – 100A Manual Reset DC Protection, 6–35V [BPR000100400]”