Victron Argodiode 180A Triple-Battery Isolator – AC-Coupled, 3-Bank System – ARG180301020
Description
Argodiode Battery Isolator 180-3AC – 3 Batteries – 180A
The Argo Battery Isolators feature a low voltage drop thanks to the use of Schottky diodes: at low current, the voltage drop is approximately 0,3 V, and at the rated output of approximately 0,45 V. All models are fitted with a compensation diode that can be used to slightly increase the output voltage of the alternator. This compensates for the voltage drop over the diodes in the isolator.
Alternator energize input
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Victron Argodiode 180A Triple-Battery Isolator – AC-Coupled, 3-Bank System – ARG180301020”