Thetford Nano Eco Raw Water Toilet Kit with Integrated 24V Inlet Pump [T-NANO24PW/E/NA-RWKIT]
Description
Nano Eco Compact Toilet Raw Water Kit with Inlet Pump – 24V
Nano Eco Compact Toilet – 24V
Raw Water Inlet Pump – 24V
Thetford’s 24V raw water pump delivers 3.2 gallons of water per minute with the ability to supply 3-4 outlets.
15mm quick-connect port fittings are suitable for 15mm rigid tubing systems. An included fine, 50 mesh inlet filter, with its own 15mm port, connects directly to the pump inlet. Also included are (2) WX1584 quick-connect fittings for 1/2″ flexible hose, and (2) WX1587 1/2″ BSP male threaded quick-connect fittings for threaded attachments.
Raw Water System Eco Kit with Rocker Switch, Wire Harness & Fitting
12V Raw Water Flush Kit is specifically designed for EasyFit, Nano, and Compass Eco Toilet models. This kit is essential for vessels that already have a pressurized raw water system onboard, providing an efficient raw water flushing solution without the need for a pump (if a pump is needed, refer to Thetford part number T-PF.P27 for 12V applications and T-PF.P28 for 24V applications). It’s a perfect choice for those who wish to conserve fresh water on their boat.
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Thetford Nano Eco Raw Water Toilet Kit with Integrated 24V Inlet Pump [T-NANO24PW/E/NA-RWKIT]”