Si-Tex NavPro 1200F Chartplotter with MDS-15 Wi-Fi Radar – 20″ Hi-Res Digital Radome & 15m Cable [NAVPRO1200FR]
Description
NavPro 1200F with MDS-15 WiFi 20″ Hi-Res Digital Radome Radar with 15M Cable
NavPro 1200F with Wifi & Built-In CHIRP – Includes Internal GPS Receiver/Antenna
Features:
  • Bright, high-resolution LCDs
  • Control the way you want, with an advanced touchscreen or robust keys
  • Offered with integrated or Black Box CHIRP sonar
  • Available in 46-65kHz, 100-140kHz or 160kHz-200kHz CHIRP
  • Easy software updating over the Internet – no PC or app needed
  • Mirror Control second display and remote control via NavPro app
  • Automatic storage and synchronization of important data using Captain Cloud
  • Backed by SI-TEX’s 2 Year Warranty and U.S.-based customer service
4kW 20″ Digital Radome Radar with Internal WiFi Module for all NavPro Units
Features:
  • High-Performance Digital Signal Processing
  • Compatible with All SI-TEX NavPro Units
  • Multi-Speed Antenna
  • 4kW High Power Output
  • Ranges from 1/8th of a mile to 36 miles
  • Compact Light Weight 20” Radome
  • WiFi Connectivity
  • 2-Year Warranty
Specifications:
  • Resolution (VxH): 1024 x 768
  • Array Size (Inches): 24″
  • Range – Max (Miles): 36nm
  • Screen Size: 12″
  • Power – Output: 4kW
  • Box Dimensions: 6″H x 14″W x 17″L WT: 44.3 lbs
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Si-Tex NavPro 1200F Chartplotter with MDS-15 Wi-Fi Radar – 20″ Hi-Res Digital Radome & 15m Cable [NAVPRO1200FR]”