Description
Shakespeare Style 5215 SQUATTY BODY® VHF Marine
36″ LENGTH, 3dB
END-FED 1/2-WAVE STAINLESS STEEL WHIP
A favorite with Sailboat owners, this lightweight, low profile, stainless steel antenna is specially designed for masthead mounting.
- Hermetically sealed, tin-plated copper wire coil
- Stainless steel body and whip
- SO-239 connector – cable sold separately
- Mount: Stainless steel “L” bracket supplied, for mast mounting
- One section
- Shakespeare Limited Warranty: 2 years
technical Specifications:
| Frequency: | VHF Marine band |
| Bandwidth: | 7 MHz |
| SWR: | 1.5:1 @ 156.8 MHz |
| Impedance: | (Ohms): 50 |
| Gain: | 3 dB |
| Max Input (Watts): | 50 |
| DC Ground: | NO |
| Termination: | SO-239 connector |
| Height (feet): | 3 |
| Polarization: | Vertical |
| Radiation pattern: | Omni-directional |
Specifications:
- Antenna Band: VHF
- Color: Stainless
- Construction: Stainless Steel
- Length (Inches): 36″
- Box Dimensions: 3″H x 3″W x 40″L WT: 1.5 lbs
- UPC: 719441100148
Quick Guide (pdf).embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }
Explore more from our collection.
![Shakespeare 5215 3' Stainless Steel Whip Antenna [5215] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-5215-3-stainless-steel-whip-antenna-5215-1-01.webp)
![Shakespeare 5215 3' Stainless Steel Whip Antenna [5215] 2](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-5215-3-stainless-steel-whip-antenna-5215-2-02.webp)
![Scout 9" Stubby White Vhf Antenna W/Quick Mount Includes 5M Rg-58, Mount Integrated Connector Ks-10 [Pf An Nvhf00025] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-9-stubby-white-vhf-antenna-w-quick-mount-includes-5m-rg-58-mount-integrated-connector-ks-10-pf-an-nvhf00025-1-01.webp)
![Scout 8' Quickfit Black Vhf Antenna W/5M Cable + Fme Quick 6 Foam Filled 6Db Solid Brass Copper Element [Pf An Nvhf00042t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-8-quickfit-black-vhf-antenna-w-5m-cable-fme-quick-6-foam-filled-6db-solid-brass-copper-element-pf-an-nvhf00042t-1-01.webp)
![Scout Titan Series 4' White Vhf Antenna 3Db Stainless Steel Ferule W/5M Rg-58 Includes Pl-259 [Pf An Nvhf00044t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-titan-series-4-white-vhf-antenna-3db-stainless-steel-ferule-w-5m-rg-58-includes-pl-259-pf-an-nvhf00044t-1-01.webp)
Reviews
There are no reviews yet.