Description
Style 399-1M VHF 6dB
Collinear Phased 5/8-wave with two coaxial chokes to suppress cable radiation
The Style 399-1M is the same as the 399-1, but it has a special sleeve for mast mounting. A professional quality antenna in a compact package. This extra-duty antenna combines strength and performance for use where you really need the efficiency of a large antenna, but don’t have room for one.
- Brass and copper elements
- Chrome-plated brass ferrule with standard 1″-14 thread
- Aluminum sleeve for mast mounting
- Suggested mount: 1-1/4″ U-bolts are supplied. The 399-1M can be strapped to a larger mast using steel banding (not supplied)
- Two sections: Base 75″; Tip 39″ UPS shippable
Technical Specifications:
| Frequency: | VHF Marine band |
| Bandwidth: | (within 2.0:1 SWR): 5MHz |
| SWR: | 1.5:1 at 156.8 MHz |
| Impedance: | (ohms): 50 |
| Gain: | 6 dB |
| Max Input (Watts): | 100 |
| DC Ground: | YES |
| Termination: | SO – 239 |
| Height (feet): | 9.5 |
| Polarization: | Vertical |
| Radiation pattern: | Omni-directional |
Specifications:
- Antenna Band: VHF
- Color: White
- Construction: Fiberglass
- Ferrule Type: Chrome Plated
- Length (Inches): 114″
- Box Dimensions: 5″H x 5″W x 88″L WT: 5.2 lbs
- UPC: 719441100032
Quick Guide (pdf)
Explore more from our collection.
![Shakespeare 399-1M 9'6" Vhf Antenna [399-1M] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-399-1m-96-vhf-antenna-399-1m-1-01.webp)
![Shakespeare 399-1M 9'6" Vhf Antenna [399-1M] 2](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/shakespeare-399-1m-96-vhf-antenna-399-1m-2-02.webp)
![Scout 8' White Vhf Antenna 6Db Stainless Steel Ferrule W/5M Rg-58 Coax Includes Pl-259 Ks-42 [Pf An Nvhf00007t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-8-white-vhf-antenna-6db-stainless-steel-ferrule-w-5m-rg-58-coax-includes-pl-259-ks-42-pf-an-nvhf00007t-1-01.webp)
![Scout Titan Series 4' Black Am/Fm Antenna Fiberglass [Pf An Namfm012t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-titan-series-4-black-am-fm-antenna-fiberglass-pf-an-namfm012t-1-01.webp)
![Scout 3' Stainless Vhf Whip 3Db W/Bracket F/Sailboats - No Cable [Pf An Nvhf00012t] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scout-3-stainless-vhf-whip-3db-w-bracket-f-sailboats-no-cable-pf-an-nvhf00012t-1-01.webp)
Reviews
There are no reviews yet.