Features:
- Compact mounting profile to ensure a neat installation
- Pre-drilled mounting holes allow the camera to fasten straight to the Camera PowerTower
- Marine sealant is not required
- Paint finishes comply with our unique 4-step marine paint system
- Designed specifically for FLIR, Raymarine, VEI & NVTI cameras
Specifications:
- Material: Aluminum
- Height: 150mm (5.9″)
- Color: White
- Mounting Gasket Included: Yes
- Design: Aft (25-degree rake)
Specifications:
- Construction: Aluminum
- Box Dimensions: 5″H x 7″W x 7″L WT: 1.6 lbs
- UPC: 5060114799301
Explore more from our collection.
![Scanstrut Camera Powertower - White - 6" [Cam-Pt-150-01] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/scanstrut-camera-powertower-white-6-cam-pt-150-01-1.webp)
![Ram Mount Universal X-Grip Ii 7" Tablet Holder W/ 1.5" Ball [Ram-Hol-Un8bcu] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/ram-mount-universal-x-grip-ii-7-tablet-holder-w-1-5-ball-ram-hol-un8bcu-1-01.webp)