The SCC-1208L Charge Controller is Micro-controller based for automatic, intelligent operation designed for 12 V nominal solar panels and 12 V battery systems. It has 3 Stage charging (Bulk, Absorption, Float) for 100% return of capacity and long battery life. It can be used with 2 types of batteries: Flooded/Web Cell or Sealed AGM. The SCC-1208L can manage up to 150 Watts of Solar Power.
Features:
- Micro-controller based for automatic, intelligent operation
- Designed for 12V nominal solar panels and 12V battery systems
- 3 Stage charging (Bulk, Absorption, Float) for 100% return of capacity and long battery life
- For use with 2 types of batteries: Flooded/Wet Cell or Sealed AGM
- Totally sealed, splash proof weather resistant design (Ingress Protection Rating IP65)
- Automatically turns on lights when dark and turns off during the day
- Mosfet based reverse current blocking prevents night-time battery discharge and lowers power loss
- Protections: Overload, Over-Temperature, Battery Under/Over Voltage, Reverse Polarity
- Wide operating temperature range of -40°C to + 60°C
Specifications:
- Input: 12V
- Amps: 8 Amps
- Weight: 0.28 (lbs) / 0.13 (kg)
- Dimensions: 3.8 x 1.8 x 1.0 (in)
- Dimensions: 9.65 x 4.57 x 2.54 (cm)
- Safety: FCC, CE, IP65
- Warranty: 5 Year Limited
Applications:
- Off-grid mobile rural systems
- Rural electrification
- Power supply for remote equipment
- Monitoring systems for the oil & gas industry
- Traffic, security, environment, and other remote monitoring and signaling systems
- Water pumping systems
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
![Samlex Solar Charge Controller - 12V - 8A [Scc-1208L] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/samlex-solar-charge-controller-12v-8a-scc-1208l-1.webp)
![Samlex Portable Solar Charging Kit - 135W [Msk-135] 1](https://automotivecenter.shop/wp-content/uploads/2026/05/samlex-portable-solar-charging-kit-135w-msk-135-1.webp)