Samlex EVOLUTION F-Series 1200W Pure Sine Wave Inverter/Charger – 120V AC Output, 12V DC Input, 40A Charging (EVO-1212F)
Description
Evolution™ F Series 1200W, 120V Pure Sine Wave Inverter/Charger with 12V Input & 40 Amp Charger
Adaptive Battery Charger Option for Lead Acid Batteries
  • 6 programmable charging profiles – 2, 3 and 4 stages with Equalization
  • Reduces excess charging time and extends life of battery
Transfer Switch
Surge Capacity (Active Power Boost)
Solar Input
  • Connect a solar charge controller (up to 50A) directly to the EVOTM though the Battery Charger External DC Input
State-of-the-Art Technology
AC Input / Output Option
  • AC Power Cord Inlet and Duplex GFCI outlet: EVO-1212F/1224F; hardwired: EVO-1212F-HW/1224F-HW
Applications:
  • Boats, RVs, trucks, specialty vehicles
  • Alternative energy, off-grid, cabins, remote locations, areas with unreliable utility power
  • Back-up and emergency power applications
  • ABYC Compliant
Specifications:
  • Charger Output Voltage: 9.1-17v
  • Inverter Cont. Output Wattage: 1200w
  • Inverter Output Voltage: 120v
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Charger Input – Voltage: 120v
  • Outlet Qty: 2 Duplex GFCI
  • Charging Banks: 1
  • Charger Output – Amps: 0-60a
  • Box Dimensions: 12″H x 18″W x 21″L WT: 45.75 lbs
  • UPC: 622988078705
Quick Guide (pdf)
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Samlex EVOLUTION F-Series 1200W Pure Sine Wave Inverter/Charger – 120V AC Output, 12V DC Input, 40A Charging (EVO-1212F)”