Samlex 3500W Inverter DC Wiring Installation Kit – 400A Rated [DC-3500-KIT]
Description
400A Inverter Installation Kit f/3500W Inverter
Specifications:
Input: 2500-3500 Watts / 5000-7000 Watts
Output: 12 V / 24 V
Amps: 400 Amps
Fuse: 400 Amps
Weight: 17.5 (lbs)
Weight: 7.93 (kg)
Dimensions: *comes with 10ft of cable x 2
Warranty: 2 Year Limited
Applications:
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Samlex 3500W Inverter DC Wiring Installation Kit – 400A Rated [DC-3500-KIT]”