Safe-T-Alert 62-Series 24V Marine CO Detector – Flush-Mount Black Alarm (62-542-BL-MARINE-24V)
Description
62 Series Marine Carbon Monoxide Alarm – 24V Flush Mount – Black
Features:
  • NMMA Listed Component.
  • Space-saving design works in the harsh marine environment.
  • Low Current Draw (37 mA). Innovative micro current circuit saves battery power for the boater.
  • End of Life Signal alerts the boater to replace the alarm after 5 years of service.
Specifications:
  • Conforms To ANSI / UL STD 2034*
  • * Testing Laboratory: ETL/Intertek
  • Alarm Point: 400 PPM 4-15 Minutes
  • Low voltage power warning at 7 Volts
  • Power Supply and Current Draw: 37 mA @ 13.8 VDC
  • Operational Range: 13.8 Volts +/-15%
  • Operating Temperature: -40°F to +158°F
  • Case Size: 4.5″W x 3.25″H x 1.25″D
Specifications:
  • Fume Type: Carbon Monoxide
  • Sensors Included: 1
  • Voltage – Input Range (Volts): 24
  • Box Dimensions: 4″H x 5″W x 8″L WT: 0.45 lbs
  • UPC: 715456622446
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Safe-T-Alert 62-Series 24V Marine CO Detector – Flush-Mount Black Alarm (62-542-BL-MARINE-24V)”