Quick SB-C1200 NRG+ 12V 100A 3-Bank Marine Battery Charger [FBNRP1200FR0A00]
Description
SBC 1200 NRG+ Series Battery Charger – 12V – 100A – 3-Bank
The advantages which the SBC NRG+ battery chargers offer, are:
  • Three stage IUoU battery charging
  • High efficiency
  • Multiple outputs in order to charge more groups of batteries (MOSFET charge separator inside)
  • Integrated output fuses inside the battery chargers (for each output)
  • Capacity of supplying full power with low AC mains voltage
  • Low residual fluctuation on output
  • Universal AC supply input 264 ÷ 83 Vac, 45 ÷ 66 Hz
  • Power factor equal to 1
  • Compatible with the generators
  • Short circuit, overloading, output overvoltage and overheating protection
  • Can work in a wide range of ambient temperatures
  • Variable speed for the cooling fan
  • User interface via LEDs that signal the status, errors and the output current
  • Backlit LCD terminal with multi-language interface (optional)
Specifications:
  • Charger Input – Voltage: 120/230v
  • Portable: No
  • Charging Banks: 3
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Charger Output – Amps: 100a
  • Box Dimensions: 6″H x 13″W x 23″L WT: 12.9 lbs
  • UPC: 8057090147834
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Quick SB-C1200 NRG+ 12V 100A 3-Bank Marine Battery Charger [FBNRP1200FR0A00]”