Pacer Heat-Shrink Ring Terminal – 22–18 AWG, 5/16″ Stud, Insulated (25-Pack) [TE18-56R-25]
Description
22-18 AWG Heat Shrink Ring Terminal – 5/16″ Stud Size – 25 Pack
Ring terminals are a trusted way to create an electrical connection. By using ring terminals, users don’t need to worry about the connector coming off. The ring fits over a stud or screw and doesn’t pull loose as other terminals may. Pink ring terminals are for 8 AWG wires. They are easy to use and offer long-term protection. Heat shrink ring terminals protect against the elements in the most challenging of environments. This makes them the best moisture protection available. Heat shrink ring terminals possess a heat-activated adhesive liner. This liner is built to provide a durable, rugged, environmentally sealed connection for 8 AWG wires. Selecting the correct ring terminal isn’t always an easy task. Contact a Pacer expert with any questions that you may have.
Features:
  • Protects terminations from water, condensation, salt spray, and corrosion
  • Added vibration protection in rugged environments
  • Provides strain relief
  • Conforms to automotive manufacturers’ specifications for wiring repairs
Compliances:
  • UL
  • CSA
  • RoHS
Characteristics:
  • Shrink Ratio: Approx. 3:1 at 135 °C
  • Operating Temp: -55 °C – 125 °C
  • Vol. Resistivity: 1015 Ohm-cm3
  • Dielectric Strength: 900-V/mil
  • Voltage Rating: 600-V
Specifications:
  • Wire: 22-18 AWG
  • Stud Size: 5/16”
  • Terminal Pad Width: 0.47”
  • Package Size: 25
Specifications:
  • Gauge: 22-18 AWG
  • Heat Shrink: Yes
  • Package Qty: 25
  • Post Size: 5/16″
  • Type: Heat Shrink
  • Box Dimensions: 2″H x 3″W x 4″L WT: 0.2 lbs
  • UPC: 840248206464
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Pacer Heat-Shrink Ring Terminal – 22–18 AWG, 5/16″ Stud, Insulated (25-Pack) [TE18-56R-25]”