Majestic MJBKT100 Adjustable LED TV Wall Mount – Tilt, Swivel & Lockable Design
Description
Tilt & Swivel Lockable LED TV Wall Mount Bracket
The Majestic BKT100 Tilt and Swivel Lockable LED TV Wall Mount Bracket comes in Black and will fit all Majestic LED TV models 22″ or less. It is designed for easy mounting and removal. Simply remove the securing locking screw and slide up to remove or slide down to install. This bracket is designed for both 75mm and 100mm Vesa mounting solutions. The Tilt and Swivel allow for the TV to be installed almost anywhere and with the wide viewing angles, you will always see the perfect picture.
Features
  • Distance to wall: 44mm