Lopolight 360° LED Anchor Light – 2Nm Output, Silver Housing with Flat Base & 2.5m Cable (201-012-FB 2.5M)
Description
360-Degree Anchor Light – 2nm – Silver Housing with FB Base – 2.5M Cable
Features:
  • 2nm 360° White
  • Silver w/FB base
  • Horizontally mounted with a 2.5m cable
  • FB (flat base) POM mounting system
Specifications:
  • Visibility: 2nm
  • Operating temperature: -25°C to 55°C
  • Mounting: Horizontal
  • Operating Voltage: 10-32VDC
  • IP Rating: IP68
  • Power draw (W): 2,6
  • Connection: 2.5m cable
  • Current consumption (mA @ 12VDC): 167
  • Current consumption (mA @ 24VDC): 110
  • Vessel size: Under 12M,12-20M,20-50M
  • Min. feed wire gauge: 0.5mm2 AWG22
  • Weight (Kg): 0.52 Kg
  • Weight (Oz): 18.18 Oz
  • Light Color: White
Included In Package:
  • 1 Navigation light
  • Pre-cabled with 2.5-meter shielded marine-grade cable
  • Installation guide
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lopolight 360° LED Anchor Light – 2Nm Output, Silver Housing with Flat Base & 2.5m Cable (201-012-FB 2.5M)”