Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with One-Touch Control – 12″ x 24″ [XKASL12X24]
Description
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with One-Touch Control – 12 x 24
Features:
  • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) – 12″ x 24″ (30 x 61 cm)
  • Boat Length – 28′ to 48′ (8.5 to 14.5 M)
  • Trim Tab Material – 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage – 12 V
  • Actuator Stroke Length – 2.25″ (57 mm)
  • Actuator Cable Length  – 23′ (7 M)
  • Actuator Vertical Height – 11.875″ (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) – 3″ x 3″ (77 x 77 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) – 2.25″ x 2.5″ (57 to 64 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage – 12 or 24 V