Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with ALC-1 Controller – 9″ x 24″ [XKASAL9X24]
Description
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with ALC-1 Control – 9 x 24
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) – 9″ x 24″ (23 x 61 cm)
  • Boat Length – 24′ to 37′ (7 to 11 M)
  • Trim Tab Material – 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage – 12 V
  • Actuator Stroke Length – 2.25″ (57 mm)
  • Actuator Cable Length  – 23′ (7 M)
  • Actuator Vertical Height – 11.875″ (302 mm)
  • Control Dimensions (W x H) – 3.15″ x 3.07″ (80 x 77 mm)
  • Control Mounting Hole Cutout – 2″ (50 mm)
  • Control Operating Voltage – 12 or 24 V