Lectrotab XKA Aluminum Trim Tab Kit with Rocker Switch – 12″ x 9″ [XKAF12X9A]
Description
XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with Rocker Switch – 12 x 9
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) – 12″ x 9″ (30 x 23 cm)
  • Boat Length – 18′ to 29′ (5.5 to 8.5 M)
  • Trim Tab Material – Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage – 12 V
  • Actuator Stroke Length – 2.25″ (57 mm)
  • Actuator Cable Length  – 23′ (7 M)
  • Actuator Vertical Height – 11.875″ (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) – 3.125″ x 3.25″ (79.4 x 82.5 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) – 2.25″ x 2″ (57.5 x 50 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage – 12 or 24 V