Lectrotab XKA Aluminum Trim Tab Kit with One-Touch Control – 9″ x 12″ [XKASL9X12A]
Description
XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with One-Touch Control – 9 x 12
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) – 9″ x 12″ (23 x 30 cm)
  • Boat Length – 16′ to 25′ (5 to 7.5 M)
  • Trim Tab Material – Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage – 12 V
  • Actuator Stroke Length – 2.25″ (57 mm)
  • Actuator Cable Length  – 23′ (7 M)
  • Actuator Vertical Height – 11.875″ (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) – 3″ x 3″ (77 x 77 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) – 2.25″ x 2.5″ (57 to 64 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage – 12 or 24 V