Lectrotab XKA Aluminum Trim Tab Kit – 12″ × 12″, Includes One-Touch Control Module [XKASL12X12A]
Description
XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with One-Touch Control – 12 x 12
Features:
  • All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
  • Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
  • “No Break” polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
  • Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
  • Utilizes internal pressure equalization system
  • Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
  • Quiet operation
  • Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) – 12″ x 12″ (30 x 30 cm)
  • Boat Length – 18′ to 32′ (5.5 to 9.5 M)
  • Trim Tab Material – Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage – 12 V
  • Actuator Stroke Length – 2.25″ (57 mm)
  • Actuator Cable Length  – 23′ (7 M)
  • Actuator Vertical Height – 11.875″ (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) – 3″ x 3″ (77 x 77 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) – 2.25″ x 2.5″ (57 to 64 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage – 12 or 24 V