JL Audio XDM1000/1 Monoblock Subwoofer Amplifier – 1000W RMS (Model XDM1000/1, SKU 010-03112-00)
Description
XDM Series 1000w Monoblock Subwoofer Amplifier – XDM1000/1
1000 W x 1 @ 2 Ω / 600 W x 1 @ 4 Ω – 14.4V
This monoblock subwoofer powerhouse employs our high-speed NexD™ switching technology to achieve unprecedented efficiency and amazing power output from a very compact chassis. The XDM1000/1 generates up to 1000 W of continuous power into a 2-ohm load (14.4V, 1% THD), making it a great choice to drive higher-power subwoofer systems.
Intended specifically for subwoofer applications, the XDM1000/1 includes a variable slope low-pass filter with continuously variable cutoff frequency selection from 50-500 Hz and a defeatable infrasonic filter (30 Hz, 24 dB/oct.). With the addition of an optional HD-RLC or MHD-RLC (water-resistant) remote level controller (each sold separately), the amplifier’s level can be adjusted directly from the driver’s seat or captain’s chair.
Specifications:
  • Channels – Available: 1
  • Watts: 1000w
  • Box Dimensions: 4″H x 9″W x 17″L WT: 7.95 lbs
  • UPC: 699440986779
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “JL Audio XDM1000/1 Monoblock Subwoofer Amplifier – 1000W RMS (Model XDM1000/1, SKU 010-03112-00)”