JL Audio MHD900/5-24V Five-Channel 24V Marine Amplifier – 900W RMS (Model MHD900/5-24V, SKU 010-03321-00)
Description
MHD Series 900w 5 Channel 24v Full-Range Amplifier – MHD900/5-24v
For 24v Systems Only
100 W x 4 + 500 W x 1
ULTRACOMPACT AND ULTRAPOWERFUL
Features
  • High-fidelity Class-D design delivers superb sonics
  • Intelligently optimized for all the power – all the time
  • Full suite of studio-grade signal processing on board
  • Unique design adjusts operation to avoid thermal events
  • Exceeds international standards for salt fog and UV exposure
  • 3-Year Warranty
Single Cycle Control
R.I.P.S. Technology
Regulated, Intelligent Power Supply is a tightly controlled design that maintains full power output from 1.5 to 4 ohms per channel and at any supply voltage from 11 to 14.5 volts.
Studio-Grade Signal Processing
Differential-Balanced Inputs
Advanced Rollback Protection
Built for the Elements
Powerfully Neat
All MHD models share the same compact dimensions, making them far easier to place.
Realsink™ Chassis
The heat sink design requires no fans and permits stacking without losing cooling ability.
Designed To Fit
Removable power and speaker plugs aid installations in tight spaces.
In The Box
  • MHD amplifier
  • Power input plug
  • Speaker connection plug(s)
  • Four mounting feet
  • 2.5 mm Allen wrench
  • 4 mm Allen wrench
  • Four machine screws
  • JL Audio badge
Specifications
  • Channels: 5
  • Physical Dimensions (Height): 1.93″
  • Physical Dimensions (Width): 10.74″
  • Physical Dimensions (Depth): 7.85″
  • Weight: 6.85 lbs
  • Warranty: 3-Year
  • Operating Voltage: 22-29 VDC
Audio
  • Amplifier Class: Class D
  • Rated Continuous (RMS) Power: Main: 100 W x 4/Sub: 500 x 1
  • Fuse Rating: 30 A
  • Recommended Fuse Types: AFS, AGU or MaxiFuse™
  • Min. Copper Power/Ground Wire Gauge: 4 AWG wire
Specifications:
  • Channels – Available: 5
  • Watts: 900w
  • Box Dimensions: 4″H x 10″W x 14″L WT: 8.7 lbs
  • UPC: 699440982290
Owner’s Manual (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “JL Audio MHD900/5-24V Five-Channel 24V Marine Amplifier – 900W RMS (Model MHD900/5-24V, SKU 010-03321-00)”