ICOM IC-M25EVO Black VHF Handheld Marine Radio – USA Version [M25EVO-BLACK-61]
Description
IC-M25 EVO Handheld VHF Radio – Black
Float’n Flash™
Enhanced Practical Design
Lightweight & Compact Body
Weighing just 228 g (8.0 oz) and with a slim body depth of 31.2 mm (1.2 in), the IC-M25 EVO is lightweight and easy to carry for extended periods. Its compact body allows for seamless one-handed operation during activities.
Power Saving Eco Mode Realizes 14 Hours of Operation
The IC-M25 EVO offers up to 14 hours* of extended operation with its power-saving Eco Mode. By reducing transmit power to 2.5 W, the operating time increases by approximately 30% compared to the standard 5 W output. This long battery life makes it ideal for your adventures. * Typical operation with Tx (Mid): Rx: Standby=5:5:90
Two Color Selections
SB Type-C™ Charging Port
AquaQuake™
Loud & Clear Audio
With a powerful 700 mW audio output, the IC-M25 EVO delivers loud and clear sound, ensuring reliable communication even in noisy environments with engine noise or wind interference.