Hatteland Series X Gen 2 17″ High-Brightness Multi-Power Marine Display – AC/DC 24V with Front Panel Buttons [HD17T22-MMD-MA1-FHGA]
Description
Series X – Generation 2 (G2) High-Bright 17″ Multi-Power Display with Buttons – AC/DC 24V
Series X Generation 2 (G2) displays feature Glass Display Control™, LED Backlight Technology, full dimming and multipower as standard, and can also accomodate and combine a number of options such as multi-touch screen, optical bonding and ECDIS calibration. By factory standards the 17 inch unit is ECDIS Compliant.
Specifications:
  • AC/DC Multi-Power*
  • Brightness: 1000 cd/m2
  • Native Resolution: 1280 x 1024 (SXGA)
  • Contrast Ratio: 1000:1
  • Aspect Ratio: 5:4
  • Inputs: 2 x DVI-I, 1 x DP, 2 x Composite (BNC)
  • LED Backlight
  • PIP & PBP
* AC/DC Multi-Power supports 115 & 230VAC + 50/60Hz + 24VDC with Automatic Switching
Specifications:
  • Screen Size: 17″
  • AC/DC: Both
  • Resolution (VxH): 1280 x 1024
  • Touchscreen: No
Owner’s Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Hatteland Series X Gen 2 17″ High-Brightness Multi-Power Marine Display – AC/DC 24V with Front Panel Buttons [HD17T22-MMD-MA1-FHGA]”